دوشنبه 30 بهمن 1396  

مولاوردی در همایش «جامعه و دختران جوان» در شهریار:

ضرورت بازتعریف وفاق نسلی برای کاهش آسیب های شکاف نسلی/آگاهی جوانان و دختران از مفاد منشور حقوق شهروندی زمینه ساز اجرای آن است

1396/11/21 شنبه

دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی با اشاره به موادی از منشور که به حوزه دختران اختصاص دارد،‌گفت: البته عمومات منشور نیز همه مطالبات را پوشش می دهد، اما به شرط آنکه دختران و جوانان از آگاهی و مطالبه گری لازم برای حقوق به رسمیت شناخته شده خود در منشور برخوردار باشند.

شهین دخت مولاوردی در سفری نیم روزه به شهرستان شهریار با حضور در همایش «جامعه و دختران جوان» اظهارداشت: اگر بپذیریم که جوانان نقش بسیار مهمی در پیروزی انقلاب، شکل گیری و استقرار نظام و اداره دفاع مقدس داشتند، باید در مراحل بعدی بپذیریم که برای بقای این انقلاب باید به توانمندی، شایستگی و ظرفیت جوانان به عنوان آینده سازان کشور اتکاء کنیم و این یک اصل انکارناپذیر است که علل مبقیه یک انقلاب همان عمل موجده آن است.
وی با اشاره به تحولات و دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه دختران،‌گفت: دختران در حوزه های آموزشی و تحصیلات عالی از پسران پیشی گرفته اند و آموزش عالی نقش مهمی در ترسیم توانمندی و مهارتهای آنان داشته است و نرخ باسوادی زنان از 35 درصد قبل از انقلاب به 89 درصد رسیده است.
دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی همچنین دسترسی به خدمات بهداشتی، افزایش سن امید به زندگی در زنان، کاهش مرگ و میر نوزادان، کاهش مرگ و میر زنان حین زایمان و سایر خدمات بهداشتی موثر در شاخص های توسعه انسانی و نیز دسترسی به تکنولوژی را از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست، ضمن آنکه زنان و دختران در عرصه های ورزش، هنر، تجارت و کارآفرینی با همت خود خوش درخشیده اند.
وی افزود: در شرایط حاضر با وضعیت دوگانه ای مواجه شده ایم، به ویژه در دهه اخیر کشورمان همپای تحولات جهانی، تحولات و تغییرات شگرف و سریع اجتماعی را پشت سر می گذارد، به طوریکه در حوزه دسترسی به تکنولوژی های نوین، به ویژه انقلاب فناوری اطلاعات و ارتباطات تاثیر قابل اعتنا بسیار مهمی در سبک زندگی همه ما داشته است.
مولاوردی در ادامه به اشاره به چالش های این وضعیت، بیان کرد: بیشترین نمود این چالش ها در شکاف بین دو یا چند نسل مشاهده می شود، البته شاید در جوامع کاملا سنتی این شکاف چندان بارز و مساله ساز نباشد، زیرا در این جوامع همگان از ارزش ها و سنت های یکسانی تبعیت می کنند.
وی پدیده غلبه شهرنشینی به روستانشینی در جامعه ایران را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: جامعه ایرانی به ویژه در 50 سال اخیر تحولات و تغییرات اقتصادی و اجتماعی داشته است که تاثیر آن در تفاوت و تغییر گرایش ها، علایق، انتظارات، ذائقه ها، خواسته ها و نگرش های نسل جوان با پدران و مادرانشان و به طریق اولی با نسل اول انقلاب مشاهده می شود  که می توان از آن به عنوان «شکاف و گسل نسلی» یاد کرد.
دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه در گذشته تفاوت کمتری بین دو نسل اول و دوم انقلاب وجود داشت،‌ گفت: تفاوتی که اکنون بین نسل های بعدی وجود دارد به دلیل تغییری اساسی  است که در هنجارها و ارزش های جامعه به وجود آمده که از آن به «شکاف و گسل» تعبیر می شود که اولین قدم برای کاستن از آسیب های این شکاف آن است که باید این وضعیت را به رسمیت بشناسیم، زیرا نمی توانیم منکر این وضعیت شویم و آن را نادیده بگیریم، بلکه این شکاف را باید به عنوان پدیده ای طبیعی در نظر بگیریم که محصول مدرن شدن جوامع و دوره گذار به مدرنیته است.
وی با تاکید بر اینکه اکنون در حال حرکت از جامعه سنتی به سمت جامعه توسعه یافته هستیم که انواع شکاف ها از تبعات و عوارض آن است،‌ تصریح کرد: برای اینکه از این آسیب ها بکاهیم؛ بخشی از آن به خود جوانان و بخش مهم دیگر به مسئولین، متولیان امور و سیاستگذاران جامعه بازمی گردد که باید به عنوان راهبرد کارآمد آن را در دستور کار خود قرار دهند، هرچند برنامه ریزی ها برای تحقق این وضعیت شروع شده که یکی از ظرفیت های به وجود آمده، رونمایی و ابلاغ منشور حقوق شهروندی است که اگر بتوانیم برای اقدام و عمل در این چارچوب موفق باشیم و قدم های جدی را برداریم، تا حدود زیادی می توانیم آسیب های شکاف و گسل نسلی را کاهش دهیم.
مولاوردی تلاش برای پاسخگویی به نیازهای مشروع جوانان که بخش اعظم آن را دختران تشکیل می دهند، را مورد تاکید قرار داد و گفت: هیچ مانعی برای برآورده کردن این نیازها در چارچوب شرع و قانون نداریم، البته بعضا دستخوش سلیقه هایی می شویم که متاسفانه جوانان، به ویژه دختران را دچار سرخوردگی، احساس تبعیض و به حاشیه راندگی می کند که این وضعیت در مورد دختران به دلایل تاریخی و فرهنگی مضاعف است.
وی افزود: همه می دانیم که زنان و دختران در برابر آسیب های اجتماعی آسیب پذیرتر هستند و جامعه نیز در برابر آن پذیرش کمتری دارد و برای پذیرفتن زنان و دختران آسیب دیده بیشتر مقاومت می کند.
دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی با اشاره به اینکه باید گفتمان انقلاب اسلامی را با اقتضائات و روح زمانه هماهنگ کنیم، گفت: باید به شان، منزلت و کرامت جوانان اهمیت دهیم و به استعدادها و ظرفیت آنها توجه کنیم و به ظرفیت ها و استعدادهای آنها، امید و اعتماد داشته باشیم تا بتوانند آینده کشورمان را بسازند.
وی در ادامه بیان کرد: سعی کنیم جامعه ای امن و بانشاط را ایجاد کنیم که در سایه آن توجه نسل جوان از بیرون به درون و از گسست به پیوست معطوف شود و همچنین در بازسازی هویت ملی و تاریخی مان تلاش کنیم و به جای اینکه همه توان و برنامه ها را به سمت تعمیق گسست و شکاف نسلی پیش ببریم، در بازتعریف وفاق نسلی تلاش کنیم و رشته های بین نسلی را محکم کنیم و سعی کنیم مشکلات جوانان را حل کنیم نه اینکه برنامه ریزان و سیاستگذاران خود به بخشی از مشکلات آنها تبدیل شوند.
مولاوردی ریل گذاری دولت یازدهم برای بهره گیری از ظرفیت های زنان را مورد اشاره قرار داد و گفت: در دولت دوازدهم نیز مردم به ادامه سیاست های دولت یازدهم رای دادند و از برنامه های جدیدی که رییس جمهور در انتخابات ارائه دادند، استقبال کردند که مصوبات لازم در این زمینه مبنی بر استفاده از ظرفیت زنان، جوانان و اقوام به همه دستگاههای اجرایی ابلاغ شد تا با کاهش سن مدیریتی حداقل تا 8 سال، به سمت جوان شدن مدیریت ها حرکت کنیم، البته سهمیه 30 درصدی نیز برای استفاده از توانمندی زنان در مدیریت ها تعیین کرده ایم.
وی افزود: رییس جمهور در پیوست احکام وزرا در بند سوم اولویت های عمومی بر اجرای منشور حقوق شهروندی تاکید کرده و در بند  هفتم نیز بهره مندی از ظرفیت زنان، جوانان و اقوام مورد تاکید قرار گرفته است و همچنین الزامی برای ارائه گزارش های دوره ای در این زمینه ایجاد شده است .
دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی برنامه هایی مانند اشتغال فراگیر را، از جمله برنامه هایی دانست که در دستور کار دولت است و گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر مراجع ذیربط نیز پیگیر اشتغال روستایی است.
مولاوردی در ادامه تصریح کرد: اصلاحات ساختاری مدنظر دولت در لایحه بودجه 97  پیشنهاد شده است که امیدواریم نمایندگان مجلس در صحن علنی همراهی کنند که در این صورت موجب آزاد شدن منابع و اعتبارات مورد نیاز برای سرمایه گذاری در زیرساخت ها، اشتغالزایی و کارآفرینی خواهد شد، در نتیجه به بخش مهمی از مطالبات جوانان پاسخ داده می شود و زمینه بروز آسیب های اجتماعی کاهش می یابد.
وی با اشاره به تلاش های دولت یازدهم در حوزه معیشت، اقتصاد و سیاست خارجی، گفت: این تلاش ها شرایط را برای اجرای سیاست های داخلی، جذب سرمایه گذاری خارجی و سرمایه گذاری داخلی فراهم می کند تا اقتصاد از رکود خارج شود که دولت با جدیت این موضوع را پیگیری می کند، ما نیز در حوزه دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی پیگیر تحقق منشور حقوق شهروندی هستیم که دولت برای اولین بار در یک حرکت بی نظیر و تاریخی، اراده خود را برای تحقق مطالبات تاریخی و برزمین مانده ملت ایران در یکصد سال اخیر اعلام کرده است و اکنون در مرحله اقدام و عمل قرار داریم.
دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه مجموعه برنامه ها و پروژه هایی را برای تحقق سازوکارهای اجرایی پیش بینی شده در منشور طراحی کرده ایم، اظهارداشت: تعاملات و همکاری های لازم را با دستگاههای اجرایی، نهادهای مدنی و مجموعه حاکمیت آغاز کرده ایم تا بتوانیم به مطالبات  پاسخ دهیم.
مولاوردی خطاب به دختران و جوانان گفت: بعد از آگاهی و آشنایی با حقوقتان، مطالبه گر باشید و با استفاده از ابزار های قانونی با صدای بلند برای حقوقتان فریاد بزنید تا کسانی که وظیفه دارند مانند مسئولان و متولیان را به پرسشگری وادار کنید و راهها و نحوه تامین استیفای حقوقتان را یاد بگیرید، یعنی نباید منتظر بمانیم که این حقوق را مسئولان و دستگاهها و یا خانواده در اختیارمان قرار دهند، بلکه به عنوان یک شهروند آگاه، فعال و پرسشگر، مسئولیت و وظیفه داریم و تا خودمان را در این چارچوب قرار ندهیم، قطعا بخشی از فرآیند احقاق حقوق شهروندی تکمیل نخواهد شد.
وی با اشاره به برنامه های مشترک حوزه دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی با وزارتخانه های آموزش و پرورش، علوم و بهداشت در زمینه آموزش و نهادینه سازی و جریان سازی حقوق شهروندی،  بیان کرد: در بخش نهادسازی نیز اقداماتی را آغاز کردیم که امیدواریم تا پایان دولت دوازدهم قدم های جدی را برداریم تا پس از به اتمام رسیدن این دولت با سرکارآمدن دولت های بعدی، منشور حقوق شهروندی و نهادهایی که پیرامون آن پدید آمدند، با بی مهری مواجه نشوند و ادامه دهنده راه دولت دوازدهم باشند که البته تحقق این امر به اینکه چقدر در تحقق فرهنگ حقوق شهروندی موفق بودیم و  تا چه اندازه توانستیم این مطالبات را به گفتمان عمومی جامعه تبدیل کنیم، بازمی گردد، همان طورکه در حوادث اخیر همگان  بر اینکه «اعتراض حق شهروندی ما است» و باید ساز و کار قانونی آن فراهم شود، اذعان کردند.
مولاوردی اظهار امیدواری کرد که برگزاری همایش هایی مانند همایش «جامعه و دختران جوان» به ارزیابی و تبیین وضعیت موجود و مقایسه آن با وضع مطلوب و بازخوانی آنچه که باید طبق آرمان های انقلاب اسلامی مانند استقلال،‌ آزادی و جمهوری اسلامی و همین طور عدالت اجتماعی، محقق می شده است، کمک کند.
دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی عدالت آموزشی،‌ عدالت اقتصادی، عدالت قضایی و عدالت جنسیتی را ذیل عدالت اجتماعی دانست که به عنوان آرمانهای انقلاب اسلامی بوده است و گفت:‌ همه باید تلاش کنیم، شاخه های عدالت اجتماعی در تمام بخش های خود در جامعه مان محقق شود و همه به عنوان شهروندان فعال جامعه در تحقق این وضعیت مسئولیت داریم تا از حقوقی بهره مند باشیم که طبق قانون اساسی تحت عنوان حقوق ملت و طبق سایر قوانین و اسناد بالادستی، از جمله سند چشم انداز 20 ساله نظام و منشور حقوق شهروندی که یادآور حقوق مردم و مسئولیت حاکمان است و به رسمیت شناخته شده است.
مولاوردی در پایان این مراسم از 33 نفر از دختران فعال در حوزه های علمی، فرهنگی، اجتماعی، هنری و ورزشی شهرستان شهریار، تقدیر کرد.

 
خدمات الکترونیک
اطلاعات
درباره سایت
حوزه دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی به منظور برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر تحقق حقوق شهروندی تشکیل شده است.
اطلاعات تماس
آدرس: تهران - میدان پاستور - خیابان پاستور-نهاد ریاست جمهوری تلفن: 64451(21)98+