دوشنبه 30 بهمن 1396  

مولاوردی: برآیند تلاش ها در حوزه حقوق شهروندی، ارتقای امیداجتماعی است

1396/11/18 چهارشنبه

دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی با تاکید بر همخوانی سیاست ها و تاثیر آن بر تحقق حقوق شهروندی گفت: برایند همه تلاش ها و پیگیری ها در حوزه حقوق شهروندی، تقویت و ارتقای امید اجتماعی است و این در حالیست که امید گمشده جامعه شده است.

 شهیندخت مولاوردی عصر چهارشنبه در نشست نمایندگان حقوق شهروندی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دستگاه های تابعه با اشاره به ماموریت های دستیار ویژه در امور حقوق شهروندی، افزود: زمانی امید اجتماعی محقق می شود که گروه های نابرخوردار از قدرت از جمله زنان، جوانان و اقلیت ها و افراد طبقه ضعیف، به رسمیت شناخته شوند و فرصت ابراز وجود و مطالبه حقوق خود را داشته باشند.
وی ادامه داد: باید از احساس تبعیض و به حاشیه راندن گروه ها جلوگیری شود، زیرا در غیر این صورت موجب دامن زدن به یاس اجتماعی در جامعه خواهد شد.
دستیار رئیس جمهوری درباره ضمانت اجرایی و دغدغه هایی که برای اجرای منشور وجود دارد، گفت: ضمانت اجرایی منشور در آن پیش بینی شده است و آنچه مهم است نهادینه سازی و تبدیل مفاهیم منشور به گفتمان و فرهنگ اجتماعی است.
** حقوق شهروندی برگ برنده دولت دوازدهم
مولاوردی منشور حقوق شهروندی و اجرای آن را برگ برنده دولت دوازدهم دانست و ادامه داد: بروز انتظارات و آگاهی نسبت به حقوق شهروندی از زمان رونمایی منشور رخ داده است اما نباید در این مرحله متوقف شویم زیرا نحوه تامین و استیفای حقوق مهم است.
مولاوردی با تاکید بر فرهنگ سازی افزود: آموزش های حقوق شهروندی باید نحوه استیفای حقوق شهروندی را به شهروندان بیاموزد تا از این طریق نهادینه سازی آموزه های حقوق شهروندی نهادینه شود.
وی با بیان اینکه منشور چشم انداز، افقی است که نیاز به ترسیم نقشه راه دارد، گفت: برنامه اقدام و عمل حقوق شهروندی به ما کمک می کند تا از موازی کاری و پراکنده کاری جلوگیری کنیم.
مولاوردی با اشاره به زحمات بسیاری که برای تحقق این وعده رئیس جمهوری از ابتدای دولت یازدهم کشیده شده است، یادآور شد: بیش از یک سال از رونمایی و ابلاغ منشور می گذرد و اکنون در مرحله اقدام و عمل قرار داریم.
وی با اشاره به 'نخستین اجلاس ملی گزارش پیشرفت ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی'، اظهار کرد: دستگاه های اجرایی در نشست آذر ماه که با حضور رئیس جمهوری برگزار شد، مجموعه دستاوردها و اقدامات در زمینه حقوق شهروندی را گزارش دادند.
دستیار رئیس جمهوری افزود: گزارش هایی در قالب دستاوردها، اقدامات و برنامه ها از عملکرد دستگاه های اجرایی گردآوری شده است که به زودی منتشر می شود.
مولاوردی خاطرنشان کرد: دستگاه ها نباید صرفا اقدامات در حوزه حقوق شهروندی را گزارش کنند بلکه شناسایی چالش ها و موانع گام مهمی است، زیرا می تواند به برنامه ریزی برای رفع موانع کمک کند.
وی درباره آثار ثانویه تصمیمات و مصوبات بر موضوع حقوق شهروندی گفت: برای پیشگیری از آثار سوء حقوق شهروندی پیش بینی شده است تا همه لوایح، طرح ها واقدامات دولت با رویکرد حقوق شهروندی بررسی شود و آنها پیش از اجرا به اطلاع شهروندان و در معرض نظرسنجی قرار گیرد.
مولاوردی اضافه کرد: برخی از مواد منشور با توجه به نیازهای روز نیازمند لوایح است که تاکنون ١٩ لایحه از سوی معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای اجرایی شدن هر چه دقیق تر مواد منشور آماده شده است.
مولاوردی تصریح کرد: همه باید برای تحقق گزاره های زیبای منشور حقوق شهروندی به عنوان مطالبات تاریخی ملت ایران که بعضا فراموش و یا بر زمین مانده است، تلاش کنیم.
مولاوردی یادآور شد: منشور حقوق شهروندی هرچند حقوق ملت را برمی شمارد اما در واقع، مسئولیت دولتمردان را به آنان گوشزد می کند.
دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی خاطرنشان کرد: البته دولت نه به معنای قوه مجریه که به مفهوم حاکمیت است؛ زیرا بدون هماهنگی، همراهی و هم افزایی ارکان حاکمیتی، دولت قطعا و یا حداقل در تحقق کامل حقوق شهروندی نمی تواند موفق باشد.
**ارتباط مستقیم 21 ماده از مواد منشور با ماموریت های وزارت رفاه
مولاوردی با اشاره به فعالیت ها و دامنه خدمات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: حدود ٢١ ماده از مواد منشور به طور مستقیم با ماموریت ها و مسئولیت های این وزارتخانه مرتبط است و توسط رئیس جمهوری این مواد به وزیر ابلاغ شده است.
وی ادامه داد: ریل گذاری برای انجام این موارد انجام شده است و امیدواریم با پیگیری وزیر و جدیت همکاران ایشان در وزارت رفاه، شاهد به بار نشستن این تلاش ها باشیم.
به گزارش ایرنا، نشست دستیار ویژه حقوق شهروندی وزیر رفاه و نمایندگان حقوق شهروندی دستگاه های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور شهیندخت مولاوردی عصر چهارشنبه در محل این وزارتخانه برگزار شد.
آرشیو
خدمات الکترونیک
اطلاعات
درباره سایت
حوزه دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی به منظور برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر تحقق حقوق شهروندی تشکیل شده است.
اطلاعات تماس
آدرس: تهران - میدان پاستور - خیابان پاستور-نهاد ریاست جمهوری تلفن: 64451(21)98+